Rozbudowa kamienicy
 Przedmiotem projektu była rozbudowa istniejącego budynku mieszkalnego-usługowego przy ul. Starowiejskiej 47 w Gdyni. Zakres obejmował między innymi dobudowę dźwigu osobowego, dostosowanie zabytkowego budynku do aktualnych wymogów ochrony ppoż. oraz dostępu osób niepełnosprawnych. Zakres dostosowań obejmował przebudowę - wykonanie nowej instalacji oświetlenia ewakuacyjnego, wyposażenie w urządzenia oddymiające oraz zagospodarowanie terenu z przebudową przyłącza gazu. Przewidziano też prace remontowe w klatkach schodowych oraz części elewacji przy planowanej rozbudowie. 
 Budynek istniejący - trój-bryłowy na planie litery „U”, posiadający sześć kondygnacji nadziemnych oraz jedną podziemną. Całość przykryta dachami pulpitowymi o zmiennym nachyleniu. Każda z 3 części – brył skomunikowana jest własną klatką schodową. Klatki posiadają wejścia od strony wewnętrznego podwórka, klatka w części środkowej dodatkowo od strony ulicy Starowiejskiej.  
 Funkcją przewodnią jest funkcja mieszkaniowa. Parter budynku stanowi funkcja usługowa – sklepy, przychodnia lekarska. Wybrane lokale mieszkalne na wyższych kondygnacjach częściowo zaadaptowane na cele biurowe oraz usług. W podpiwniczeniu mieszczą się komórki lokatorskie, zaplecze cukierni oraz pomieszczenia techniczne. 
 Charakterystyczne parametry budynku: 
- Liczba kondygnacji – 6 nadziemnych + 1 podziemna 
- Powierzchnia netto – 3036,7m2 
- Kubatura budynku – 15413 m3 
- Długość – 31,50m 
- Szerokość – 25,40m 
- Wysokość – 21,40m 
 Głównym przeznaczeniem rozbudowy było ułatwienie mieszkańcom kamienicy dostępu do wyższych kondygnacji budynku poprzez wykonanie dźwigu osobowego z kabiną przelotową przy środkowej klatce schodowej oraz zewnętrznych pomostów zapewniających komunikację z pozostałymi klatkami.  
 W celu skorzystania z windy użytkownicy mają możliwość wejścia do klatki środkowej od strony ul. Starowiejskiej (wejście główne) lub nowo-projektowanym wejściem od strony podwórka. Przystanki przewidziano na poziomie każdego ze spoczników między kondygnacyjnych klatek schodowych za wyjątkiem najniższego. Dzięki zastosowaniu windy przelotowej, na każdym z przystanków (prócz parteru) istnieje możliwość wyjścia bezpośrednio na spocznik klatki środkowej lub na zewnętrzną, otwartą kładkę prowadzącą na spoczniki klatek bocznych. 
Zapewniono możliwość wyjścia na dach z każdej z klatek schodowych przez zastosowanie klap dymowych z funkcją wyłazu.  
 Całość rozwiązania jest podyktowana wymaganiami planu miejscowego, w szczególności dotyczących ochrony zabytków oraz obowiązującymi przepisami w zakresie dostępu osób niepełnosprawnych, ppoż., zacieniania i przesłaniania, a także względami ekonomicznymi. 
 Forma rozbudowy wynika z poszanowania zastanego, zabytkowego budynku i analizy potrzeb planowanej inwestycji. Inwestycje zaplanowano w sposób niezmieniający historycznej formy i wyrazu architektonicznego budynku. Przyjęte rozwiązania w zakresie mają na celu wyraźne odróżnienie projektowanych elementów od zabytkowej substancji istniejącego budynku. Zastosowanie nowoczesnej, stalowej konstrukcji, szklanych fasad, balustrad i ażurowych pomostów eksponuje granice między „nowym” a „starym”. Jednocześnie dosłowna transparentność rozbudowy pozostawia czytelną pierwotną, zabytkową formę budynku 
 Uzyskano Postanowienie Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, w zakresie uzgodnienia rozwiązań zastępczych zapewniających zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku  
 Istniejący budynek był zrealizowany w technologii tradycyjnej w latach trzydziestych XX wieku. Posadowienie bezpośrednie za pomocą ław. Ściany Konstrukcyjne murowane z cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej o zmiennej grubości Stropy - Typu Kleina, płyta lekka z wypełnieniem ceramiką małowymiarową. Schody żelbetowe, stopnie policzkowe. Stropodach drewniany, płatwiowy. 
 Konstrukcję szybu windy stanowi szkielet stalowy ramowy z rur stalowych wewnątrz, którego znajduje się winda wraz z mechanizmem jezdnym. Podszybie w postaci ścian żelbetowych monolitycznych opartych na płycie fundamentowej. Pomosty w postaci rusztu wspartego na odchodzącym od trzonu wsporniku oraz na istniejącym budynku z jednej strony , a z drugiej wsparty na ramie stalowej posadowionej bezpośrednio przy budynku. Rama z rur stalowych wsparta na ławie.  

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania...
KONTAKT

e-mail: erstudio@erstudio.pl

M:+48 501 797 111

ADRES

ER_STUDIO  
Robert Ereciński ARCHITEKT 
ul. Starowiejska 22/1  
81-356 Gdynia
POLAND 


© ER_studio Robert Ereciński