Rewitalizacja Zabytkowej Kamienicy w Gdyni
lokalizacja: Gdynia, ul. Abrahama 15
inwestor: Wsplnota Mieszkaniowa "Abrahama 15"
funkcja: budynek mieszkalno-usugowy
projekt: 2018 
realizacja: 2021
zakres projektu: projekt  budowlano-wykonawczy
Projekt dotyczy
ł rewitalizacji polegająrej na remoncie wraz z termomodernizacją elewacji zabytkowego budynku wielorodzinnego, mieszkalno-usługowego położonego w Gdyni przy ul. Abrahama 15. Zakres obejmował również remont balkonów wraz z konstrukcją, a także przywrócenie pierwotnego rozwiązania głównego wejścia.   
Celem opracowania była: 
- poprawa stanu technicznego i estetyki budynku, 
-odtworzenie pierwotnego wyglądu budynku oraz zachowanie historycznych detali architektonicznych w związku o objęciem budynku ochroną konserwatorską, 
- poprawienie mikroklimatu pomieszczeń użytkowych, 
- oszczędność energii cieplnej zużywanej do ogrzania pomieszczeń.  
Zakres możliwej termomodernizacji dostosowano do wytycznych konserwatorskich. Zakres opracowania obejmował projekt architektoniczno-budowlany obiektu w branży architektonicznej oraz konstrukcyjnej.  
Lokalizacja
Budynek zlokalizowany jest w Gdyni przy ulicy Abrahama 15, działka nr 1596, Obr. Śródmieście. Położony w zabudowie kwartałowej, w zwartej pierzei ulicy. Elewacja frontowa posiada orientację zachodnią. Elewacja zapleczowa skierowana jest na wschód.  
Ogólna charakterystyka
Budynek oddany do użytku w latach 30-tych XX wieku. Zrealizowany w stylu modernistycznym w oparciu o projekt wybitnego architekta Jerzego Mullera projektanta między innymi Zespołu Hali Targowej oraz Urzędu Miasta Gdyni. Pierwotnie projekt zakładał zabudowę na całej szerokości działki wzdłuż pierzei ul. Abrahama o pięciu kondygnacjach nadziemnych z parterem usługowym i trzema mieszkaniami na pozostałych kondygnacjach. Ostatecznie zrealizowano zabudowę na niepełnej szerokości z dwoma mieszkaniami na piętrach i dwoma lokalami usługowymi w parterze oraz piwnicą. 
Budynek jedno-bryłowy na ostatniej kondygnacji od frontu posiada niewielki taras. Całość przykryta dachem dwuspadowym o nachyleniu ok. 7%. Frontową elewację zwieńczono attyką dla nawiązania wysokością do kamienicy Abrahama 17.  
Warunki ochrony konserwatorskiej
Budynek znajduje się na obszarze historycznego układu urbanistycznego Śródmieścia Gdyni wpisanego do rejestru zabytków Województwa pomorskiego nr 1815 z dnia 21 września 2007 r. Budynek ten został także ujęty w grupie ,,B" ochrony konserwatorskiej określonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy. Z tego względu wszelkie inwestycje mające wpływ na wygląd całego zabytkowego obszaru, jak i samego chronionego budynku podlegają uzgodnieniom konserwatorskim. 
Dla obiektów grupy B obowiązuje ochrona historycznej formy i wyrazu architektonicznego budynku tj.. sposobu ukształtowania bryty, rodzaju i kształtu dachu, zasad kompozycji elewacji, rozmieszczenia, proporcji i kształtu stolarki; w uzasadnionych przypadkach ochronie podlegają także elementy wykończenia zewnętrznego obiektu, w tym użyte materiały i technologie mające wpływ na jego wygląd i wyraz architektoniczny.  
Przeznaczenie i funkcja obiektu:
Zachowano funkcję przewodnią, jaką jest funkcja mieszkaniowa. Na parterze znajdują się dwa lokale usługowe z samodzielnymi wejściami od ulicy Abrahama. biurowy. Na drugim, trzecim i czwartym piętrze znajdują się lokale W podpiwniczeniu mieszczą się komórki lokatorskie oraz węzeł cieplny. Budynek skomunikowany jedną klatką schodową – dostępną głównym wejściem od frontu oraz od podwórka.  
Charakterystyczne dane liczbowe
Liczba kondygnacji – 6 
Liczba kondygnacji nadziemnych - 5 
Wysokość od najniżej położonego wejścia do kalenicy - 18,26m 
Powierzchnia całkowita budynku – 978m2 
Powierzchnia zabudowy - 163m2 
Powierzchnia użytkowa – 734,6m2  
Pierwotny stan techniczny budynku 
Konstrukcja balkonów była w złym stanie technicznym, zagrażającym bezpieczeństwu – konieczny był remont, wyłączenie z użytkowania oraz zabezpieczenie terenu pod balkonami. 
Nie stwierdzono uszkodzeń głównej konstrukcji budynku.
Tynki zewnętrzne, szczególnie od strony podwórka znajdowały się w złym stanie technicznym (odspojenia, złuszczenia oraz zawilgocenia). 
Wskazana była kompleksowa modernizacja elewacji w celu poprawienia parametrów termicznych przegród budowlanych.  
Opis zakresu prac budowlanych 
W ramach inwestycji przewidziano następujące prace budowlane: 
-prace rozbiórkowe - obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, odspojonych fragmentów tynku; 
-prace ziemne - wykop w zakresie niezbędnym do wykonania prac izolacyjnych; 
-wykonanie izolacji p.wodnej ścian piwnic i przyziemia od strony zachodniej; 
-docieplenie ścian i stropów zewnętrznych metodą „lekką mokrą”, z wyłączeniem detali elewacji frontowej - gzyms wieńczący, gzymsy podokienne nad parterem; 
-odtworzenie gzymsów; 
-remont konstrukcji balkonów, prace montażowe przy balustradach - podwyższenie wysokości do 110cm, prace izolacyjne i okładzinowe; 
-odtworzenie układu wejścia głównego z montażem nowych, drewnianych drzwi wejściowych, posadzka i ściana z okładziną z kamienia naturalnego; 
-wykonanie obróbek blacharskich gzymsów i parapetów zewnętrznych; 
-montaż rynien i rur spustowych.  
Zastosowano ocieplenie nierozprzestrzeniające ognia (NRO) oraz na całej wysokości ścian oddzielenia pożarowego zastosowano pionowy pas z materiału niepalnego o szerokości 2 m i klasie odporności ogniowej EI60.  
Dokumentacja zawierała uzgodnione z Miejskim Konsewratorem Zabytków rozwiązania kolorystyki elewacji. Opisano kolory zgodnie z paletą NCS (Natural Colour System) i RAL. Przed przystąpieniem do wykonania wyprawy malarskiej wykonawca przedstawił Inwestorowi próbki kolorystyki w celu ich potwierdzenia.  
Cokoły wykonano z granitu strzegomskiego. Rynny, rury spustowe, podokienniki i obróbki gzymsów: blacha ocynkowana, powlekana – w jednolitym kolorze gafitowo-szarym. Rozmieszczenie kolorów przedstawiono na rysunkach.   
Ze względu na objęcie budynku ochrona konserwatorską uzgodniono możliwy zakres termomodernizacji pozwalający zachować historyczne i estetyczne walory budynku.  

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania...
KONTAKT

e-mail: erstudio@erstudio.pl

M:+48 501 797 111

ADRES

ER_STUDIO  
Robert Ereciński ARCHITEKT 
ul. Starowiejska 22/1  
81-356 Gdynia
POLAND 


© ER_studio Robert Ereciński